ECI workshops

 

 

ECI & JCMF Workshop in Telc, 6 - 7 Oct 2017

 

Friday   Plenary lectures
10.00 - 11.00      Coffee break
11.00 - 11.50 Vysoky Poisson-Lie T-duality revisited: Language of Courant algebroids
12.30 - 14.00   Lunch  
    Seminar talks: algebra
14:00 - 14:25 Trlifaj Faith's problem on R-projectivity is undecidable
14:30 - 14:55 Rosicky Barely locally presentable categories
15:00 - 15:25 Lieberman Universal classes and locally multi-presentable
15.30 - 16.00   Coffee break  
16:00 - 16:25 Hrbek Compactly generated t-structures over any commutative ring
16:30 - 16:55 Loregian Homotopical algebra is not concrete
17:00 - 17:25 Di Liberti Weak saturation and weak amalgamation property
17:30 - 18:00 Vokrinek Undecidability of the extension problem
    Seminar talks: geometry and physics
14:00 - 14:30 Bazaykin Modified surface diffusion equation and sintering of porous media along viscous surface layer
14:35 - 15:00 Shin Young Kim Standard embeddings of smooth Schubert varieties in rational homogeneous manifolds of Picard number one
15:05 - 15:30 Peksova Properads and Homotopy Algebras Related to Surfaces
15.30 - 16.00   Coffee break  
16:00 - 16:40 Cap Canonical Cartan connections associated to filtered G-structures
16:45 - 17:30 Galaev Comparison of approaches to characteristic classes of foliations
17:35 - 18:15 Kotov Cartan-Lie Riemannian groupoids
18:20 - 19:00 Apanasov Geometric 4-Cobordisms, Non-injective Homomorphisms and Lavrentiev-Fatou problems
19:00 - ??   Dinner, party and discusssion

 

Saturday   Plenary lectures
  9:00 -  9:50 Henry The C*-algebra of a topos
  9:50 - 10:10   Coffee break
10:10 - 11:00 von Unge Hyperkahler manifolds, twistors and Projective Superspace
11:05 - 11:55 Positselski The very flat conjecture
12:00 - 13:00    Lunch
    Seminar talks: geometry and physics
13:00 - 13:25 Tucek Cohomology of unitary representations for Hermitian symmetric spaces
13:30 - 13:55 Krysl Hodge theory for unitary representations
14:00 - 14:?? Masudo TBA

 

 

 

ECI Algebra Workshop in Brno, 24 March 2017

11:00 - 11.30 Trlifaj Locality for quasicoherent sheaves associated with tilting
11.30 - 12.00 Slavik Very flat modules and quasicoherent sheaves
14.00 - 14.30 Stovicek Cotilting and pure-injectivity in Grothendieck categories
14.30 - 15.00 Prihoda Embeddings of group algebras into division rings and constructions of strange pure projective modules
15.00 - 15.30 Rosicky On the uniqueness of cellular injectives
16.00 - 16.30 Loregian t-structures are normal torsion theories
16.30 - 17.00 Hrbek Local homology and n-tilting classes

 

 

ECI & JCMF Workshop in Telc, 7 - 8 Oct 2016

 

Friday   Plenary lectures
10.00 - 11.00      Coffee break
11.00 - 11.50 Stovicek Derived equivalences and tilting theory
12.30 - 14.00   Lunch  
    Seminar talks: algebra
14:00 - 14:25 Positselski Infinite tilting theory
14:30 - 14:55 Kuber Definable categories
15:00 - 15:25 Groth Stability and dualizability
15:30 - 15:55 Lieberman Hanf numbers for AP and JEP
16.00 - 16.30   Coffee break  
16:30 - 16:55 Trlifaj Locality of tilting quasi-coherent sheaves
17:00 - 17:25 Rosicky Are accessible categories co-wellpowered?
17:30 - 17:55 Prihoda TBA
18:00 - 18:25 Korbelar Finitely generated modules over commutative semirings
    Seminar talks: geometry and physics
14:00 - 14:45 Weber Faa di Bruno for operads and internal algebras
14:50 - 15:20 Zadnik On conformal tractor Frenet frame
15:25 - 15:55 Silhan On projective metrizability in low dimensions
16.00 - 16.30   Coffee break  
16:30 - 16:55 Randall Flat (2,3,5)-distributions and Chazy's equations
17:00 - 17:25 Gregorovic A construction of non-flat non-homogeneous symmetric parabolic geometries
17:30 - 17:55 Krysl A brief report on Hodge theory
18:00 - 18:45 Vikman Canonical Exorcism for Cosmological Ghosts
19:00 - ??   Dinner, party and discusssion

 

 

 

 

Saturday   Plenary lectures
9:00 - 9:50 Kluson Two dimensional Horava-Lifshitz Gravity and Its Hamiltonian Analysis
    Seminar talks: geometry and physics
10:00 - 10:55 Cap Descending invariant operators and BGG sequences to PACS-structures
11:00 - 11:30 Salac Elliptic complex on the Grassmannian of oriented 2-planes
11:35 - 12:00 Krizka Wakimoto modules and screening operators
12.00 - 13.30   Lunch  

 

 

ECI Algebra Workshop in Prague, 27 May 2016

 

  The room K334, MFF UK
12:30 - 13.05 Rosicky Cofibrant generation of model categories revisited
13:10 - 13.45 Stovicek Universal localisations and silting theory
13.50 - 14.20 Coffe break
14.20 - 14.55 Lieberman Mu-AECs: in search of applications
15.00 - 15.35 Kuber Taxotopy theory: an ordered version of homotopy
15.40 - 16.15 Hrbek n-Tilting classes over commutative rings
16.20 - 16.50 Tea break
16.50 - 17.25 Kubisz Metric-enriched categories leading to universal almost homogeneous objects
17.30 - 18.05 Doubek Topological field theories and modular envelopes
18.10 - 18.45 Prihoda Semilocal categories

 

 

Maple DG workshop, Brno, 10-12 Dec 2015

 

All tutorials, based on Maple worksheets, were delivered by Ian Anderson, the creator of the Maple DG library himself.
Linear algebra
Calculus on manifolds
Tensor algebra
Tensor analysis, Lie algebras
Homogeneous spaces
Structure theory of Lie algebras
Representation theory, Symmetries, Holonomy
Kostant's theorem
Linear algebra
Calculus on manifolds
Tensor algebra
Tensor analysis, Lie algebras
Homogeneous spaces
Structure theory of Lie algebras
Representation theory, Symmetries, Holonomy
Kostant's theorem
Cartan normal connection
Tanaka prolongation

 

 

ECI Workshop in Trest, 9 - 10 Oct 2015

 

Friday   Plenary lectures
10.00 - 11.00      Coffee break
11.00 - 11.50 Koutrolikos Description of Irreducible Representations of the (Super)Poincare group
12.30 - 14.00   Lunch  
    Seminar talks: algebra
14:00 - 14:25 Hrbek Silting over commutative rings
14:30 - 14:55 Prihoda Pure projective tilting modules
15.00 - 15.25 M.Lieberman Metric abstract elementary classes and accessible categories
15:30 - 16:20 Stovicek Representability of functors and Gorenstein homological algebra
16:30 - 16:55 Rosicky Preaccessible categories
17:00 - 17:25 Bourke Skew monoidal structures in homotopical context
17:30 - 18:00 Vokrinek Morita equivalence and absolute colimits
    Seminar talks: geometry and physics
14:00 - 14:50 Cap On relative BGG sequences
15:00 - 15:20 Hinterleitner On the existence of pre-semigeodesic coordinates
15:25 - 15:40 Winther Curvature of G2 invariant quaternionic geometry by extension functor (Maple tutorial)
15:45 - 16:20 Fischman The boundary value problem for Laplacian on differential forms and conformally Einstein infinity
16:25 - 17:00 Chrysikos Twistor and Killing spinors with torsion on Riemannian manifolds
17:05 - 17:40 Winther Non-degenerate almost complex structures with large symmetry groups
17:45 - 18:10 Gregorovic Geodesic symmetries of conformal generalized geodesics and (locally) conformally symmetric space
20:00 - ??   Party and discusssion

 

 

 

 

Saturday   Plenary lectures
9:00 - 9.50 Burke Synthetic Lie theory
10:00 - 10.50 Howe Small representation of finite groups
    Seminar talks: algebra
11.00 - 11.25 Positselski Cotorsion theories in contramodule categories
11.30 - 11.55 Slavik (Locally) very flat and contraadjusted modules
12.00 - 12.25 Korbelar Divisibility and torsion in semigroups rings
    Seminar talks: geometry and physics
11:00 - 11:50 Lipinski-Jusinskas A DDF-like algebra approach to the pure spinor b ghost cohomology
12.00 - 13.30   Lunch  

 

 

ECI Workshop in Algebra, Brno, 15 May 2015

 

  The seminar room
10.00 - 10.30    Coffee break
10.30 - 11.30 Boney The \Gamma-Ultraproduct and Torsion Modules
11.30 - 12.00 Rosicky Accessible categories - most abstract elementary classes
12.00 - 13.00 Lunch
13.00 - 14.00 Herzog Exact categories with direct limits
  The room M5
14.00 - 15.00 Prihoda V(R) for a double of a regular ring
15.00 - 15.30 Coffee break
15.30 - 16.30 Lieberman Abstract model theory: finding a framework
16.30 - 18.00 Discussion

 

 

ECI Workshop in Trest, 24 - 25 Oct 2014

 

 

Friday: Plenary lectures
M.Lieberman Towards a new model theory
A.Cap Projective compactness
  Seminar (algebra and geometry/physics separately)
  Geometry & physics section
T.Tyc Imaging by multimode optical fibres
P.Nurowski Geometrical structures and robots
A.Taghavi-Chabert Kerr-type theorems and twistor geometry
B.Warhurst Arithmetic three spheres theorem in H-type groups
  Algebra section
J.Rosicky Abstract elementary equivalences
J.Stovicek Smashing localization for rings of weak global dimension 1
J.Trlifaj Generalized injectivity approximations
A.Brooke-Taylor Colimit preservation from weaker large cardinals
J.Bourke Negative results about tensor products of Gray-categories
L.Vokrinek Universal properties of resolutions and homotopy R-modules

 

 

 

Saturday: Plenary lectures
F.Farakos The inflationary paradigm in supergravity
J.Hladky Limits of graph sequences, dense and sparse model
  Seminar (algebra and geometry/physics separately)
  Geometry & physics section
R.O'Buachalla A Kahler Spectral Data for the Standard Podles Triple
M.Fischmann On conformal powers of the Dirac operator on Einstein manifolds
S.Krysl Elliptic complexes over C^*-algebras of compact operators
J.Gregorovic Geometric properties of homogeneous parabolic geometries with generalized symmetries
V.Zadnik A report on non-normal Fefferman type construction
  Algebra section
J.Saroch Approximations and Mittag-Leffler modules
M.Hrbek Tilting over 1-dimensional domains
A.Slavik Very flat groups
P.Prihoda Representations of symmetric groups nad cryptology

 

 

ECI & AMEGA Workshop in Trest, 11 - 12 Apr 2014

 

Friday: Plenary lectures
L.Vokrinek On algorithmic aspects of homotopy theory
I.Minchev Hypersurfaces in hyper-Kaehler geometries
  Seminar (algebra and geometry/physics separately)
  Geometry & physics section
A.Medvedev Lagrangian Contact Structures and geometry of second order PDEs
T.Salac Pushing down natural differential operators: towards BGG sequences
  Algebra section
J.Trlifaj Tilting approximations and Mittag-Leffler conditions
M.Makkai A fibrational formulation of second order logic with dependent type
O.Raventos Delooping machines via cellularization
M.Korbelar Idempotency and 3-generated semifields

 

 

 

Saturday: Plenary lectures
V.Lychagin Quantizations of finite and compact group actions
L.Positselski Comodule-contramodule correspondence
  Seminar (algebra and geometry/physics separately)
  Geometry & physics section
I.Chrysikos Invariant connections with skew-torsion and $\nabla$-Einstein structures
A.Sergyeyev A new class of integrable (3+1)-dimensional dispersionless systems related to contact geometry
A.Galaev Some remarks on the holonomy of pseudo-Riemannian manifolds
J.Silhan On powers of the laplacian in the Grassmannian geometry
J.Gregorovic Classification of types of parabolic geometries that admit non--flat examples with generalized symmetries of order $2$
  Algebra section
J.Stovicek Abstract representation theory using Grothendieck derivators
J.Rosicky Towards categorical model theory
J.Bourke Accessible algebraic weak factorisation systems
M.Doubek Homotopy derivations
H.-Ch.Herbig The a-invariant of a symplectic quotient
M.Hrbek Minimal generation of abelian groups and modules
D.Majard Reduced graphs for higher dimensional associativity

 

 

ECI Workshop in Trest, 11 - 12 Oct 2013

 

Friday: Plenary lectures
A.van Roosmalen   Examples of non-commutative projective curves
R.O'Buachalla The Noncommutative Kahler Geometry of the Standard Podles Sphere
  Section talks/discussion (algebra and geometry/physics separetaly)

 

 

Saturday: Plenary lectures
I.Herzog The Mono-Epi Exact Structure of Arrows
H.-C.Herbig    On symplectic quotients of unitary representations of compact Lie groups
  Section talks/discussion (algebra and geometry/physics separetaly)

 

 

ECI Workshop of Algebra in Brno, 14 Jun 2013 (Lecture Room M5)

 

10.00 - 10.30    Coffee break
10.30 - 11.30 Stovicek Generalized Hill lemma
11.30 - 12.00 Trlifaj (Co)tilting, (co)filtrations, and (co)localization
12.00 - 13.00 Lunch
13.00 - 13.30 Rosický Shelah's singular compactness theorem
13.30 - 14.00 Raventos Stabilization of quasicategories
14.00 - 14.30 Bourke What is the expressive power of algebraic orthogonality ?
14.30 - 15.00 Coffee break
15.00 - 15.30 Amrani Maps of DG-algebras
15.30 - 18.00 Discussion

 

 

ECI & AMEGA Workshop in Trest, 19 - 20 Oct 2012

 

Friday: Plenary lectures
T.Tyc Waves in perfect lenses (animation)
J.Trlifaj Approximations and locally free modules
D.Majard N-tuple groups and the Poincaré group
M.Marvan Constant astigmatism equation
B.Jurco Algebraic and geometric structure of string field theory

 

 

Saturady: Seminar (algebra and geometry/physics separately)
  Geometry & physics section
H.V.Le Bulk deformation of coisotropic submanifolds
I.Chrysikos Einstein metrics on flag manifolds with second Betti number b2(M)=1
M.Doubek Algebraic structures in string field theory
T.Salac k-Dirac operator and the boundary value problem
J.Vysoky Nambu sigma models and their algebraic structure
A.Medvedev Conformal geodesics and geometry of the 3rd order ODEs systems
D.Smid Higher order higher spin confomally invariant operators on the sphere
  Algebra section
M.Makkai Semistrict higher categories
P.Prihoda Transfinite powers in rings of differential polynomial
M.Lieberman Categories in abstract model theory
J.Bourke Exactness properties of 2-categories
J.Rosicky Are weak equivalences finitely accessible?

 

 

ECI WORKSHOP ON CATEGORIES, ALGEBRAS AND REPRESENTATIONS In Prague, 12 May 2012

 

J.Rosicky Combinatorial categories
J.Trlifaj Trees and locally free modules
O.Raventos Homological properties of abelian categories with exact k-żltered colimits
J.Stovicek Localizations of the derived category of a valuation domain
I.Amrani Homotopy theory of higher groupoids
M.Doubek Generalized operads
J.Bourke Two dimensional monadicity
P.Prihoda Classifying pure projective modules over chain domains
P.Ruzicka Abelian groups with a minimal generating set
J.Hrbek Modules having a minimal generating set

 

 

ECI & AMEGA Workshop in Telc, 21 - 22 Oct 2011

 

 

Friday: Plenary lectures
M.Schnabl Open string field theory
J.Stovicek Grothendieck duality and derived categories
  Seminar (algebra and geometry/physics separately)
  Geometry & physics section
P.Michor Vanishing geodesic distance for Sobolev metrics $H^s$ for $0\le s\le 1/2$ on diffeomorphism groups
B.Kruglikov Advances in Tanaka theory and applications
O.Kowalski Functions of one complex variable and special hypersurfaces in R4
J.Vanzura Locally conformal symplectic structures
  Algebra section
J.Trlifaj Locality of restricted Drinfeld vector bundles
M.Makkai The Gray category of locally finitely presentable 2żcategories
D.Pospisil (Co)tilting classes over commutative noetherian rings
O.Raventos Models for mapping spaces
L.Vokrinek TBA

 

 

 

Saturday: Plenary lectures
D.Alekseevsky Neurogeometry
  Seminar (algebra and geometry/physics separately)
  Geometry & physics section
A.Galaev Sim-holonomy and the Einstein equation
M.Lyulinskiy Building supersymmetric metric in superspace
T.Milev On branching laws of generalized Verma so(7)-modules over G2
J.Gregorovic Local reflexion spaces
M.Doubek Deformations of (curved) $A_\infty$ algebras
J.Vysoky Lie algebroid perspective of Poisson-Lie sigma models
E.Tanaka Einstein's general relativity in terms of Kawaguchi geometry (areal space)
T.Salac Existence of global 3-forms on manifolds of dimension 7
  Algebra section
D.Chikhladze Enriched regular categories
M.Korbelar Commuting elements in free solvable groups
J.Rosicky Classżaccessible categories

 

 

ECI & AMEGA Workshop in Radejov, 13 - 14 May 2011

 

Friday: Plenary lectures
D.Alekseevski Almost Sasakian and para-Sasakian special geometries
M.Makkai Higher dimensional categories

 

  Seminar (algebra and geometry/physics separately)
  Geometry & physics section
A.Galaev Two-symmetric Lorentzian manifolds
T.Willse Nurowski's conformal structure and split G_2-holonomy